
Förberedelserna inför den allsvenska premiärmatchen mot Hammarby 2008 blev långt ifrån optimala. Dagarna innan hade en snöstorm dragit in, tältet över planen som både skulle skydda planen och skynda på våren hade brakat ihop och frivilliga fick rycka in för att skotta. Ändå fylldes arenan till nära bristningsgränsen. 4.542 personer fanns på plats Skarsjövallen – som då hette Starke Arvid Arena.
Efter matchen fångade Aftonbladets Jennifer Wegerup sina intryck från matchen, men också något som säger mycket om LSK som klubb:
“De som tror att det blir lätt att åka upp till arenan i skogsbrynet och hämta trepoängare lär snart bli varse något annat. Det vill till att kunna behålla fokus när man kommer till ställen där de lottar ut ugnsfasta formar. Den motståndare som är dum nog att skratta och underskatta lär få åka hem med ett stelnat leende.”
Läs hela artikeln här.
Fira vårt 100-årsjubileumet den 30 maj. Mer information kommer.

Vill du läsa mer om LSK:s 100-åriga historia?
Ta del av Ljungskile SK – 100 år av gemenskap, som finns att köpa på Skarsjövallen.






