
På tisdag väntar äntligen premiär för LSK när man ställs mot BK Häcken på Bravida Arena. Ikväll väntade en bra genomkörare när Division 1-laget IK Rössö väntade i genrepet.
Rössö inledde seriespelet redan i söndags genom att vinna med 6-3 så det var ett formtoppad Uddevallalag som stod för motståndet idag för LSK.
Hemmalaget tog ledningen i 33:e minuten, vilket också blev halvtidsresultat. I andra halvlek dröjde det inte länge innan Ida ”Walle” Wallenius serverade Jennifer ”Jeje” Johansson och kvitteringen var ett faktum, 1-1. Sju minuter senare, i 60:e minuten, återtog Rössö ledningen fram till 2-1. I 67:e minuten så dök hon så upp. Sandra Bagger handlar det givetvis om – för det var just hon som stod för kvitteringen fram till 2-2. Med kvarten kvar så kom så segermålet – för Rössö, som kunde hålla undan och vinna med 3-2.
En nyttig match att få i benen inför tisdagens seriepremiär. Nu taggar vi för att göra en bra insats på Hisingen nästa vecka. Spännande!




