Nu är det klart – Lukas förlänger sitt kontrakt med Ljungskile SK över säsongen 2027. Med sju hållna nollor hittills, en lång rad akrobatiska räddningar och fötter som skickar precisa uppspel långt in på motståndarnas planhalva, har Lukas Eriksson etablerat sig som en av Ettans bästa målvakter.

Sedan han drog på sig målvaktströjan i Bohusläns Stolthet har Lukas inte bara räddat skott, utan också poäng. Med lugn och en förmåga att läsa spelet redan innan bollen lämnat motståndarens fot har han blivit en trygghet för hela laget.
– Det känns väldigt bra att förlänga mitt kontrakt med Ljungskile. Det är en underbar förening med grymma supportrar. Vi har haft en grym vårsäsong och jag hoppas på en ännu bättre höstsäsong. Jag ser fram emot att se er alla på Skarsjövallen framöver, säger Lukas Eriksson.
Sportchefsrådets Gustav Agneman är väldigt nöjd med att förlängningen är ett faktum:
– Lukas är en fantastisk målvakt och vi är stolta över att han vill fortsätta satsa hos oss! Vår strategi är att jobba långsiktigt med våra talangfulla spelare, och Lukas är ett typexempel på den kombination av kvalitet och karaktär vi vill bygga vårt lag kring. Att han nu väljer att förlänga är ett kvitto på att både laget och klubben är på rätt väg.
Med reflexer som blixtnedslag och passningar som kan hitta en nål i en höstack är Lukas en spelare som får läktarna att hålla andan – för att sekunden senare explodera i jubel. Förlängningen betyder att LSK FANS och Leguanerna kommer kunna fortsätta jubla över Lukas framgångar på planen under en lång tid framöver!
Se Lukas alla fina räddningar från vårsäsongen:




