
Ljungskile SK:s damer fick en pangstart på lördagens bortamatch mot IK Frisco – men fick till slut åka hem tomhänta efter en 2–1-förlust.
Redan i den 6:e minuten tog Ella Andersson Källqvist saken i egna händer. Efter en stark individuell prestation satte hon säkert 0–1 till LSK. Men glädjen blev kortvarig. Frisco växte in i matchen och kunde efter drygt en halvtimme kvittera genom Isabelle Nilsson.
Precis innan halvtid small det igen. Nilsson höll sig framme på nytt och såg till att Frisco gick till pausvila i ledning med 2–1.
LSK tryckte på rejält i den andra halvleken och skapade flera chanser för en kvittering – men bollen ville inte in. Trots ett tappert försök fick de grönvita se sig besegrade denna gång.
Nu väntar en ny chans till revansch när Skepplanda gästar Skarsjövallen torsdagen den 1 maj. Då hoppas vi på full fart framåt och tre poäng!