Vi inledde med att besegra Lund utan att spela särskilt bra och vi tog tyvärr med oss det spelet till nästa match, vilket ledde till förlust mot HGH. Andra speldagen blev det två dramatiska matcher. Mot Höllviken lyckades vi vända 1-2 till 3-2 i slutminuterna vilket gav oss andraplatsen i gruppen.

I kvalet för A-slutspel ledde vi med 3-2 men släppte in ett mål i slutminuten och förlorade sen på straffar mot Karlskrona som senare vann hela cupen. I B-slutspelet lyckades vi tyvärr inte prestera utan åkte ut i åttondelen. Det blev en del dramatik, frustration och några tårar – men mest av allt var det skratt och glädje.

Vid pennan,
Lasse Sjöfält

Läs mer

På onsdag väntar kvartsfinal i DM när LSK reser till Rösvallen i Åmål för möte med IF Viken. Hemmalaget spelar till

Truppbygget är i full gång och LSK kan idag med stor glädje meddela att William Nilsson har förlängt sitt avtal med

Höjdpunkter från matchen mellan IFK Värnamo och LSK som slutade 2-3 (0-1). Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4