Det segrande laget i Vallacupen 2020 – Grohed/LSK P06

Lördagen den 18 januari ställde Grohed/Ljungskile P06 upp i Vallacupen med två lag.

Gruppspelet gick galant för båda lagen, vilket resulterade i att vi möttes i semifinal. I semifinalen drog till sist lag SVART det längsta strået efter en intensiv match. Slutresultatet blev 4-3 efter en del dramatik och spänning. Lag GRÖN reducerade från 4-1 till 4-3 inom loppet av 60 sekunder. Men lag SVART kunde hålla undan och till slut vinna matchen.

I finalen mötte vi Vallens IF som besegrades med 2-0.  De var glada killar som stod som segrare på lördagskvällen kan jag lova.

/Jessica Barck, fotbollsmamma

Läs mer

Hjälp LSK att stärka klubbkassan samtidigt som du blir en del av sommarens stora festival – Amaze Festival på Smögen, 23-25

LSK:s lag som ställde upp i klassen Boys 17 i Gothia Cup stod för fina insatser, men i 16-delsfinalen tog det

LSK-tränaren Joakim Jensen intervjuas av Micke Norrby, inför bortamatchen matchen mot IFK Värnamo på söndag – som spelas i Varberg. Jensen