Hemgården fylldes av flickspelare, ledare och föräldrar för att lära sig mer om kost och träning. FOTO: Erik Andersson.

Säsongen är i full gång, men allt händer inte bara på planen – utan det kräver också bra förberedelser, vilket ett stort gäng fick lära sig mer av i inledningen av veckan.

Kajsa Asp och ledaren Pia Allén Oltegen.

Under måndagen var nämligen de äldre flicklagen (Dam-U, F07/08, F09), i samarbete med SISU och Svenska Kyrkan, på en föreläsning om kost och träning med dietisten Kajsa Asp.

Kajsa gick igenom hur man ska förhålla sig till mat på ett hållbart/långsiktigt sätt. Vi lärde oss vad som är bra att äta och när.
Både spelare och föräldrar gick hem från Hemgården idag med lite mer kunskap om kost, träning och återhämtning. Vi tackar Kajsa, SISU och Svenska Kyrkan för möjligheten att genomföra en värdefull föreläsning.

ℹ️ Vill ni veta mer eller ta kontakt med Kajsa Asp så hittar ni mer information på hemsidan: https://kajsaasp.se


Intersport Webbshop | Räppe GoIF

Läs mer

Hedström ansluter till LSK

LSK förstärker anfallet med 23-årige Elton Hedström, som ansluter på lån från allsvenska IF Brommapojkarna. Elton är fostrad i Ersmarks IK

Här på LSK.se kommer ni framöver att träffa några av de osjälviska och fantastiska eldsjälar som, på ett eller annat sätt,

I samband med derbyt på Skarsjövallen bjöd LSK inte bara in våra egna samarbetspartners och sponsorer, utan även Oddevolds, till en