Ordförande Kristina Geers fick en kort pratstund med segermålskytten Amelia Hallberg direkt efter gårdagens vinst mot Torsby IF.

Vad tyckte du om dagens match?
Det kändes bra under uppvärmningen och vi var fokuserade men under matchen kändes det lite stressande. Jag tycker vi avslutade matchen bra och det viktigaste var att vi vann.

Hur laddar du upp inför match?
Jag sover ordentligt dagen innan matchdag. Jag kör även yoga dagen innan och samma dag, jag äter en ordentlig frukost oftast gröt.

Hur kändes det att bli målskytt?
Jag fick en perfekt boll av Walle som jag nickade och jag trodde inte att den skulle gå in för den studsade så långsamt, men den gick in och det var skönt.

Vad tar ni med er från dagens match?
Spelet vi hade sista delen av matchen och sedan så tycker jag vi borde försöka hålla bollen mer och våga.

Bilden nedan på Amelia är från matchen mot Örebro.

Amelia Hallberg i matchen mot Örebro SK

 

Läs mer

Drömmarna och utmaningarna har varit många genom den grönvita historien. 2017 inleddes idéen om att återskapa klubbens klättring från gärdsgårdsserierna till

LSK-tränaren Joakim Jensen intervjuas av Micke Norrby, inför hemmamatchen mot Östers IF. Jensen berättar bland annat om sina tankar om matchen

Hedström ansluter till LSK

LSK förstärker anfallet med 23-årige Elton Hedström, som ansluter på lån från allsvenska IF Brommapojkarna. Elton är fostrad i Ersmarks IK