17 augusti, 2024
Jennifer ”Jeje” Johansson stod för ett mål, men det räckte dessvärre inte denna gång. Arkivfoto: P. Stenbaek

LSK kom till spel utan de ordinarie startspelarna Amelia Hallberg och Annie Andersson och ställdes mot formstarka FCT.

Lördagens derby på Skarsjövallen mellan Ljungskile SK och FC Trollhättan bjöd på både spänning och mål, men tyvärr kunde inte Ljungskile få med sig de viktiga poängen hem. På ett soligt, men blåsigt Skarsjövallen blev det gästerna från Trollhättan som drog det längsta strået i ett intensivt möte.

FCT fick en drömstart. Det brukar heta att släkten är värst och det var inget undantag när den tidigare LSK-spelaren gav gästerna ledningen, efter en kvart. Redan minuten efter hade Trollhättan bud på mer, men 0-1 stog sig. Kvitteringen kom i den 20:e minuten efter en fin individuell prestation av Jennifer ”Jeje” Johansson som satte dit 1-1. Ljungskile spelar sig fram till en chans i 33e minuten. Strax innan halvtidsvilan kunde FCT återta ledningen, fram till halvtidsresultatet 1-2.

Gästerna fick återigen en drömstart efter halvtidsvilan där de kunde utöka till 1-3 efter ett par minuter. LSK jagade för att närma sig. Och trots att FCT skapade ett gäng lägen så skulle Ljungskile inte släppa in fler mål denna lördag. Det skulle däremot FCT göra, men det var först i 90:e minuten när Felicia Hallberg, nyss inkommen på plan i ett byte med Wilma Wester,  kunde reducera till 2-3. Närmare än så kom inte de grönvita denna lördagseftermiddag.

Nya tag nästa lördag när vi gästar Onsala. Väl mött.

Läs mer

I år samlades det största startfältet hittills för Partnergolfen, där vi samlar samarbetspartners, ledare och VIP-medlemmar från LSK och Lyckorna Golfklubb

Benifits of hanging

Varje vecka får vi ta del av kunskaper från vår officiella rehabiliteringspartner Webster Body Therapy i serien Webster Weekly. Denna vecka

Höjdpunkter från matchen mellan LSK och Falkenbergs FF som slutade 0-2 (0-1).Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4