
Speluppehållet i Division 1-fotbollen är långt från över ännu, men ledigheten är slut nu för LSK:s herrar.
I ett härligt sommarväder drog Erik Lund och Vigan Berbatovci igång träningen tidigare i veckan. Träningsupptakt # 2 för säsongen kommer att avrundas på fredag kväll, då LSK tar emot Ahlafors (serieledarna i Division 2) i en träningsmatch kl: 17:00 på Skarsjövallens inbjudande gräsmatta.
Alla spelare fanns på plats och var igång vid första passet, med ett undantag. Gustav Källén som satt vid sidan av planen och såg sina lagkamrater springa sig halvt fördärvade i värmen.
– Jag har inget annat alternativ än att gå så här ett tag till, säger Gustav och pekar på ett rejält gipspaket. Prognosen är att jag kommer att vara borta från spel i minst tre månader, kanske längre, säger han och pekar på röntgenbilderna av den trasiga foten.
Övriga nyheter på skadefronten tar vi med Jeff Bagby som rapporterar att Ilir Berisha, Linus Tornblad och Fredrik Martinsson alla är på bättringsvägen efter sina skador, och har kommit långt i rehabträningen.
– Det går framåt för dom alla, och det är vi glada över. Förmodligen kör hela trion med resten av laget från och med nästa vecka.
Uba Charles slutligen. Jo, Uba tränade med LSK i måndags men har fått några dagars ledigt för att träna med norska toppaget Lilleström SK.

Bakom tonade sommarbrillor,
Anders ”Melker” Antonsson
