31 juli, 2022
Kees Sims får chansen från start. FOTO: A. M. Antonsson.

Hemmalagets målbur kommer idag att vaktas av Kees Sims. Den nya zeeländske målvakten (med nederländska rötter) gör på söndagseftermiddagen sin
första match från start i Ettan och detta mot en av de svåraste lagen i serien, BK Olympic från Malmö. Det kan finns enklare motståndare att göra sin premiär mot. Men Kees är inte någon fegis. Han tar utmaningen alla dagar i veckan.

– Jag är redo och jag skall göra mitt absolut bästa, berättar Kees efter sista träningspasset innan matchen på Skarsjövallen.

– Jag har fått spela de två senaste matcherna (mot Ahlafors och FC Trollhättan) och det har gett mig värdefull speltid. Allt känns bra formmässigt och jag ser verkligen fram mot att springa in på planen med mina lagkamrater för att möta Olympic, avslutar Kees.

Er man från sidlinjen,
Anders ”Melker” Antonsson


Läs mer

Truppbygget är i full gång och LSK kan idag med stor glädje meddela att William Nilsson har förlängt sitt avtal med

Höjdpunkter från matchen mellan IFK Värnamo och LSK som slutade 2-3 (0-1). Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4

Tre poäng i omstarten – LSK höll undan i målrik seger mot Värnamo LSK fick en drömstart på höstsäsongen när laget