Detta fantastiska gäng gjorde enastående prestationer som till sist slutade med DM-titeln.

Bohusläns FF anordnade i vinter en futsalserie för flickor 14 år. Totalt var nio lag anmälda varav Grohed/Ljungskile F10 deltog med två lag. Det gick minst sagt bra för bägge lagen.

F10:s båda lag gick obesegrade genom gruppspelet och tog sig till A-slutspelet i Kungshamn. I A-slutspelets ena semifinal fick F10 möta Kungshamn/Sotenäs, två välspelande och jämna lag som möttes och slutade med uddamålsvinst för F10. Även F10:s andra lag gick till final genom att besegra Svarteborg.

Därmed var båda våra F10-lag vidare till A-final och gjorde internt upp om 1:a och 2:a platsen i distriktsfinalen.

F10 vill passa på tacka alla motståndarlagen i futsalserien 23/24 för trevliga och schyssta matcher. Och även ett extra tack till Grohed/Ljungskiles F11/12 som lånat ut spelare till F10-lagen.

Vid pennan,
Mattias Jonsson
Ledare, F10

Läs mer

Truppbygget är i full gång och LSK kan idag med stor glädje meddela att William Nilsson har förlängt sitt avtal med

Höjdpunkter från matchen mellan IFK Värnamo och LSK som slutade 2-3 (0-1). Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4

Tre poäng i omstarten – LSK höll undan i målrik seger mot Värnamo LSK fick en drömstart på höstsäsongen när laget