Invigningsparaden är alltid en mäktig upplevelse.

Helgen i Helsingborg blev en oförglömlig upplevelse för våra ungdomslag som deltog. Traditionsenligt deltog flera av våra ungdomslag i den välarrangerade och stämningsfulla Eskilscupen – en av Sveriges största och mest uppskattade ungdomscuper i fotboll.

Från vår Grohed/LSK deltog två lag från P2013, två lag från P2011 samt vårt U16-lag. Cupen bjöd på ett fullspäckat program med spännande matcher, glädjefyllda stunder och minnen för livet. Redan från start var stämningen på topp när hela cupen inleddes med en färgsprakande parad genom Helsingborgs gator – en stark och symbolisk start som satte tonen för helgen.

Under cupdagarna bjöds det på både tuffa drabbningar mot nya motståndare och värdefulla erfarenheter på planen. Men Eskilscupen handlar om så mycket mer än bara resultat – och våra lag tog verkligen vara på allt som cupen erbjuder. Mellan matcherna blev det tid för bad, internmatcher och massor av gemenskap – ett härligt kvitto på den laganda och klubbkänsla som präglar våra ungdomar.

Jubel efter semifinalen. FOTO: Eskilscupen

Sportsligt var det U16-laget som gick längst i turneringen. Efter att ha gått obesegrade genom gruppspel och slutspel stod man inför en dramatisk semifinal som avgjordes först efter en nervkittlande straffläggning – där våra killar visade både kyla och hjärta. I finalen ställdes man mot Ifö Bromölla IF och efter en välspelad och jämn match slutade det med en knapp förlust, 2–1. En imponerande resa av våra killar som visade prov på både spelglädje och kämpaglöd.

Firande efter straffsegern i semifinalen. FOTO: Eskilscupen.

Vi är otroligt stolta över alla våra lag som deltog – inte bara för vad de presterade på planen, utan också för den positiva energi, kamratskap och föreningsanda de spred under hela cupen. Eskilscupen 2025 blev ännu ett bevis på vilken glädje och kraft ungdomsfotbollen bär med sig.

Stort tack till arrangörerna i Helsingborg, alla ledare, föräldrar och framför allt våra fantastiska spelare. Vi ser redan fram emot nästa sommar!


Fler bilder finner ni nedan: 

Invigningsparaden genom Helsingborg

Sol och bad

Internmatcher mellan äldre och yngre

Läs mer

Både Isaac Shears och Rasmus Nåfors Dahlin har under en period saknats i LSK. Nu har vi nåtts mer om läget.

Efter en stark poäng borta mot serieledande IFK Norrköping väntar nu en ny viktig uppgift för LSK. På onsdagskvällen kommer Norrby

LSK-spelaren Daniel Ljung intervjuas av Micke Norrby inför onsdagens hemmamatch mot Norrby IF. Ljung berättar bland annat om sina upplevelser av