LSK föll hemma på Skarsjövallen. Arkivfoto: Bengt Schultz.

Äntligen var det återigen dags för damerna att inta Skarsjövallen när en viktig match mot FC Rosengård 1917 väntade.

Efter den tunga höstpremiären mot IFK Örby så var LSK taggade till tusen och om första halvlek skulle beskrivas på något sätt så var det med ordet ”nära”. För LSK radade upp målchanser. 24 minuter in i matchen så hade exempelvis hemmalaget lyckats träffa ribban två gånger och dessutom en nick i stolpen. Trots alla dessa målchanser så var det fortsatt mållöst när lagen gick till halvtidsvila.

I andra halvlek var det istället gästerna som kopplade greppet. Med halvtimmen kvar så kom ledningsmålet, vilket utökades till 0-2 med cirka tio minuter kvar. Till slut skrevs slutresultatet till 0-3 – sista målet i slutminutrarna.

Gästerna från Skåne tog tillvara på att LSK inte fick in bollen i första halvlek och kunde därmed hitta en vägvinnande taktik i andra halvlek, vilket gav resultat. Nästa lördag får vi ta nya tag när FC Trollhättan gästar oss på Skarsjövallen. Väl mött.


Nästa hemmamatch:

 

Läs mer

Truppbygget är i full gång och LSK kan idag med stor glädje meddela att William Nilsson har förlängt sitt avtal med

Höjdpunkter från matchen mellan IFK Värnamo och LSK som slutade 2-3 (0-1). Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4

Tre poäng i omstarten – LSK höll undan i målrik seger mot Värnamo LSK fick en drömstart på höstsäsongen när laget