LSK:s första match efter sommaruppehållet, bortamötet med IFK Värnamo den 19 juli, kommer inte att spelas på Finnvedsvallen i Värnamo som tidigare planerat.

Anledningen är att IFK Värnamo just nu genomför ett omfattande arbete med att anlägga en ny hybridgräsplan på Finnvedsvallen, samtidigt som markvärme, bevattningssystem och dränering uppgraderas.

Matchen flyttas därför till Varberg och Påskbergsvallen, men spelas enligt ordinarie spelschema med avspark lördagen den 19 juli klockan 15.00.

Innan dess väntar hemmamatch på lördag kl: 15:00 mot Örebro på Skarsjövallen.

Läs mer

Höjdpunkter från matchen mellan IFK Värnamo och LSK som slutade 2-3 (0-1). Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4

Tre poäng i omstarten – LSK höll undan i målrik seger mot Värnamo LSK fick en drömstart på höstsäsongen när laget

Det är snart dags för match i Superettan mot IFK Värnamo. Matchstart kl: 15:00 på Påskbergsvallen i Varberg. Dagens preliminära startelva