Redan ikväll bär det av mot Sundsvall för Robin Strömberg, han har blivit inbjuden att träna med laget tills på fredag.

GIF Sundsvall ligger för närvarande på 8 plats i Allsvenskan och i en intervju med Strömberg får ni veta allt inför provträningen.

Vad händer?
– Jag har fått en inbjudan av GIF Sundsvall att komma upp och träna med dem under 3 dagar nu i veckan. Så jag åker upp ikväll (tisdag) och åker hem igen på fredagkväll.

Klassisk fråga: hur känns det?
– Det känns jättebra och är givetvis en fantastisk möjlighet för mig att visa upp mig. Att klubbar i allsvenskan uppmärksammar det jag gjort under dessa två säsongerna i LSK är givetvis roligt. Det är ett kvitto på att man har gjort det riktigt bra.

Vad vet du om GIF Sundsvall?
– Jag kollar en hel del fotboll och bland annat Allsvenskan, där Sundsvall är ett av årets mest positiva överraskningar. De har spelat en väldigt underhållande fotboll och stökat till det rejält för många av de största klubbarna. Det är även många spelare genom åren som har haft en fin utvecklingskurva där så det känns som en bra miljö att utvecklas i.

Jörgen Wålemark kommenterar:

”Roligt att det finns intresse för våra spelare i Ljungskile. Det betyder att bra killar med rätt inställning utvecklas här hos oss i dagsläget. ”

 

Läs mer

Nyförvärvet Elton Hedström intervjuas av Micke Norrby inför lördagens hemmamatch mot Östers IF. Hedström berättar bland annat om sin fotbollskarriär i

Drömmarna och utmaningarna har varit många genom den grönvita historien. 2017 inleddes idéen om att återskapa klubbens klättring från gärdsgårdsserierna till

LSK-tränaren Joakim Jensen intervjuas av Micke Norrby, inför hemmamatchen mot Östers IF. Jensen berättar bland annat om sina tankar om matchen