Samuel Högblom (i mitten) blev målskytt under fjolårets möte mellan lagen. Arkivfoto: P. Stenbaek.

På onsdag kväll är det dags för DM-final när Ljungskile SK ställs mot Grebbestads IF på Sparvallen i Tanum. Avspark är 19.00.

LSK tog sig till final efter en stark semifinalseger med 5–2 borta mot Herrestad. Efter en jämnare inledning fick LSK ordentlig fart på målproduktionen och gick till paus med en 3–1-ledning. I den andra halvleken fortsatte målskyttet och till slut skrevs segersiffrorna till 5–2.

Nu väntar Grebbestads IF, som också haft en målrik väg fram till finalen. Grebbestad slog först ut Mellerud med 4–0 och följde upp med hela 7–3 mot Stenungsund i semifinalen. Senast kommer laget dessutom från en 3–1-seger mot serietvåan Skara FC. Det finns med andra ord gott om självförtroende hos motståndarna, och LSK kan räkna med en final där Grebbestad kommer göra allt för att utmana om titeln.

Genom ett samarbetsavtal mellan klubbarna har flera LSK-spelare fått chansen att få speltid i Grebbestad under säsongen. Hittills har Samuel Högblom, Alexander Björk, Ailo Zackrisson och William Henriksson Liljedahl fått chansen i Division 2 med GIF under året.

Lagen möttes i augusti förra året, i DM-semfinal, då LSK vann med 3–1 på Siljevi. Nu står lagen på nytt mot varandra – den här gången med en DM-titel i potten. För LSK handlar det om att avsluta DM-äventyret på bästa möjliga sätt, komma upp i matchtempo igen och ta med sig ännu en titel hem till Ljungskile.

Hoppas vi får se ett par grönvita på plats i Tanum under onsdagskvällen! Heja LSK!

Matchtruppen presenteras under matchdagen.

LÄS MER
Grebbestads IF inför DM-finalen

Läs mer

Inför DM-finalen mot Grebbestad

På onsdag kväll är det dags för DM-final när Ljungskile SK ställs mot Grebbestads IF på Sparvallen i Tanum. Avspark är

LSK ställs under tisdagskvällen mot Norrby IF i Ligacupen Elit – det som i folkmun kallas för U21-serien. Matchen spelas på

LSK-spelaren Lukas Lindholm Corner intervjuas av Micke Norrby efter söndagens bortamatch mot GIF Sundsvall. Corner berättar bland annat om trivseln i