LSK:s damlag fick en tuff start på säsongen i Division 2 när man ställdes mot Råda BK på bortaplan. Hemmalaget tog kommandot direkt och satte 1–0 redan i den 10:e minuten.

Mitt i första halvlek växlade Råda upp ytterligare och LSK hade svårt att stå emot trycket. På bara nio minuter rasslade det till tre gånger bakom LSK-målvakten – med mål i minut 21, 26 och 30 – vilket innebar en 4–0-ledning för hemmalaget när lagen gick till halvtidsvila.

Trots en kämpainsats i andra halvlek lyckades LSK inte vända matchen. Istället utökade Råda till 5-0 i 61:e minuten och tio minuter senare var dags för 6-0. I slutskedet av matchen kunde Råda utöka två gånger om, till slutresultatet 8-0. Härnäst väntar hemmapremiär efter Påsk när LSK ställs mot Skövde KIK på Skarsjövallen den 22/4. Väl mött.


Läs mer

Höjdpunkter från matchen mellan LSK och Sandvikens IF som slutade 2-1 (2-0). Höjdpunkterna presenteras av TurboShop Sweden FOTO: TV4

Ljungskile SK fortsätter att bygga vidare på den fina formen i Superettan. På ett sommarskönt Skarsjövallen, med en fotbollsplan i toppklass,

50/50-dragning – 26/7

Dragningen i samband med matchen mellan LSK och Sandvikens IF är avgjord. Vinster och vinstnummer, 50/50-lotteri: 1:a pris: Klicka här 2:a