U16 slutade på en delad tredjeplats.

Att våra ungdomslag brukar åka till Helsingborg i början av augusti brukar vara en tradition. I år deltog tre av våra lag i Eskilscupen.

För U16, som deltog i P16-klassen, gick det extra bra. Laget gick till A-slutspel efter att vunnit gruppen med en målskillnad på 9-2 efter tre matcher. Därefter seger (4-2) mot Skene i kvalet till A-slutspelet. Även i 8-delsfinalen övertygade man och vann mot arrangörsklubben Eskilsminne 2 med klara 4-0. Efter en rafflande kvartsfinal kunde laget vinna mot Hovhaga AIF efter ett snyggt nickmål. Därefter blev Eskilsminne 1 för tuffa i semifinalen, där arrangörsklubben vann med 4-0 – och vann sedan finalen med samma siffror. U16 slutade därmed på en fin delad tredjeplats av totalt 52 deltagande lag i P16-klassen.

I F15-klassen blev det totalt tre segrar och tre förluster, vilket innebar att laget nådde semifinal i C-slutspelet där man föll mot Lindals IF med 3-2. I F14-klassen lyckades laget vinna en av fem matcher, där man dessvärre föll i D-slutspelets 8-delsfinal efter 3-2 mot IK Zenith.

Att åka till fotbollscuper innebär inte bara matcher och resultat. Det innebär också en stor gemenskap och många roliga saker tillsammans. Självklart bestod en av aktiviteterna av soliga bad i Helsingborg.

Ta del av ett flertal bilder nedan:

Läs mer

LSK åker med Nordia buss

Tillsammans på vägen – från norr till söder Under årets säsong har LSK valt att samarbeta med Nordia Buss för våra

Under söndagen spelade herrlaget mot Falkenbergs FF. En match som slutade 0-2 (0-1). Nu kan ni få ta del av matchbilder

LSK-tränaren Tor-Arne Fredheim intervjuas av Micke Norrby om matchen mot Falkenberg och sina tankar inför bortamatchen mot GIF Sundsvall. Fredheim berättar