Ni röstade fram målvakten Robin Wallinder till till Matchens LSK-spelare i mot AFC Eskilstuna! Straffräddaren fick hela 53% av era röster. Målvakten gjorde en fin insats och räddade alltså en straff – som var väldigt avgörande i slutet av första halvlek. Fortsätt på det sättet, Robin!

Vi gratulerar även Robin Falck som var med och röstade – och blev den som vann en signerad matchboll! Rösta du också nästa match för att ha chans till att vinna.

Vid varje match kommer ni ha chansen att rösta fram Matchens LSK-spelare så håll koll på vår hemsida, sociala medier och appen LSK Live vid samtliga matcher för att rösta.

Läs mer

LSK-spelaren Lukas Lindholm Corner intervjuas av Micke Norrby efter söndagens bortamatch mot GIF Sundsvall. Corner berättar bland annat om trivseln i

LSK-tränaren Tor-Arne Fredheim intervjuas av Micke Norrby om matchen mot GIF Sundsvall och sina tankar om uppehållet samt avslutningen av säsongen.

LSK är klara för DM-final

Ljungskile SK är klart för DM-final efter en målrik semifinal mot Herrestads AIF. De grönvita vann till slut med 5–2. LSK