På måndag samlas herrarnas trupp igen och försäsongen är officiellt igång. Efter några veckors uppehåll är det dags att snöra på sig skorna, kliva ut på planen och lägga grunden inför återkomsten till Superettan.
Samling efter uppehållet
Efter några veckors uppehåll är det nu dags att ta första steget mot en ny säsong. Måndagens träning markerar starten på återkomsten till elitfotbollen – och under månaderna som följer väntar hårt arbete där muskler ska brytas ner och byggas upp, gruppen ska svetsas samman, och taktiken ska slipas till perfektion.
Supportrar välkomna
Alla supportrar önskas varmt välkomna till Skarsjövallen till vår första träning (och kommande träningar också, förstås). LSK FANS kommer vara på plats i vinterkylan, ser vi även dig där? Dessutom kommer ett antal provspelare besöka oss i vår glänta i skogen. Är det månne något nyförvärv på gång?

Inför träningsstarten passade vi på att ställa fem frågor till vår nygamle huvudtränare, Joakim Jensen:
Hur känns det att äntligen dra igång säsongen och samla truppen igen?
– Vi hade ett väldigt bra år i fjol och gjorde något väldigt stort, så nu äntligen startar vi upp detta nya spännande och intressanta år.Vad vill du framför allt sätta under de första träningsveckorna?
– Stor del ligger nu i att komma igång första veckan med fotboll igen för att kommande veckor lägga stor vikt vid fysiska delar.Hur skulle du beskriva truppens status när ni kliver ut på planen på måndag?
– Alla killarna är väldigt målmedvetna och vill utvecklas så när vi startar upp så är dem säkerligen väldigt redo och sugna att äntligen börja.Finns det något i spelet du vill utveckla jämfört med förra säsongen?
– Jag vill egentligen utveckla allt för vi har väldigt många unga spelare som vill lära sig och alla tog stora kliv framåt förra året så det skall vi fortsätta med.Vad vill du säga till supportrarna inför comebacken i S1?
– Vill börja med att tacka alla för året som var. Man märker vilken energi och engagemang som finns i denna byn. Ingen trodde på oss från början men när vi fick upp ångan och många slöt upp så var vi grymt starka. Hoppas verkligen att alla sluter upp, så gör vi ett starkt år, detta Jubileumsår!
Truppstatus
Följande spelare har kontrakt med klubben:
- Ailo Zackrisson (2026)
- Alex Rasheed (2027)
- Alexander Björk (2026)
- Daniel Lagerlöf (2027)
- Filip Ambroz (2027)
- Filip Örnblom (2026)
- Gideon Mensah (2026)
- Gustav Johanströmmer Hedin (2026)
- Isaac Shears (2027)
- Lukas Eriksson (2027)
- Mehmet Uzel (2027)
- Samuel Högblom (2027)
- Shakur Omar (2027)
- William Nilsson (2026)
Träningstider
Inledningsvis under försäsongen tränar laget 16:30–18:15, varje vardag.




